Jokey Nedir ?

Jokey, yarış atını usta teknikler ile kısa ve zayıf olmalarına rağmen maharetli bir şekilde kontrol edip atı süren kişilere denmektedir. At yarışlarında engelli yada düz çeşitli yarış olacak şekillerde rahat bir şekilde atları sürebilmek için özel olarak eğitilirler. Jokeylerin amacı yarış atları üzerinde en hızlı şekilde atı sürmek ve yarışı kazandırmak. Bundan dolayı kısa ve zayıf olmaları gerekiyor ki atlar daha hızlı bir şekilde gidebilsinler. Kısa ve zayıf olmalarına rağmen çok hızlı ve sağlam yapıya sahiptirler. Özel olarak her türlü kazalara karşı da ne yapılması gerektiği, nasıl atı daha hızlı sürmesi gerektiği konusunda özel eğitimler alırlar.

Fakat Jokeyin işleri sadece yarışta atları sürmekle yeterli olmamaktadır. Ayrıca formu korumak, zayıf ve fit kalmak için düzenli beslenmeli ve spor yapmalıdır. Çeşitli spor hareketlerinin yanı sıra atı ile ilgilenmelidir. Ona yakın olup her zaman kontrol etmelidir. Aksi bir durum olduğu zaman antrenöre bildirmesi gerekmektedir. Antrenörün talimatlarına uyarak yarışta çeşitli teknikler kullanarak atı daha hızlı kullanmaktadır. Görevini yerine getirdiği takdirde ücretini almaktadır.

Peki, Jokeyler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Genel olarak Jokeylerin belirli bir maaşları yoktur. Fakat bazı yarış atları sahipleri bu imkanı da sunarak genellikle 3000-4000 arası maaş almaktadır. Ancak bunun dışında belirli bir maaşlarının olmamasını yanı sıra kazandıkları yarışlara göre prim ücreti alırlar. Bu prim ücreti ise kazandıkları yarışta %10 vergiler hariç olacak şekilde maaşlarını kazanırlar. Örneğin 50.000 TL kazanıldı. Bu 50.000 içerisinden 5.000 TL’si Jokeye ait oluyor. %75’i yarış atı sahibine giderken geri kalan %15 ise menajer, antrenör ve vergilere gitmektedir.

 

Biliyor musunuz?:Reklamlara bir kez tıkladığınızda tahminleri ücretsiz olarak paylaşmaya devam edebilmemiz için bize ufak bir katkı sağlayacaksınız.
Herkese Altılı Ajans olarak başarılar dileriz.
Tahminler yayınlandığında ücretsiz bildirim almak istiyorsanız sağ altta bulunan "ZİL" simgesine tıklayarak "BİLDİRİMLERİ AL" yazısına basabilirsiniz. Bu özellik için telefon veya bilgisayarınızda Google Chrome kullanmanızı öneriyoruz.
Web sitemize destek olmak için tahminleri arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Post Author: OK Editör