Jokey Nasıl Olunur?

At yarışları aslında yüzyıllardır hayatımızda. Roma dönemlerinde arabalı at yarışları zamanında da atların daha süratlı gidebilmesi için kuvvetli fakat hafif jokeyler kullanılırdı. Güçlü ancak ağır jokeyler ise dayanıklı olmaktaydı fakat yavaş kaldıkları için o zamandan beridir hızlı bir şekilde atları kullanıp kazanmak için Jokeyler hep zayıf ve kısa olarak devam etti. Türkiye’de düzenli bir şekilde at yarışları 1856 senelerde İzmir’de başlamıştır. 1950 senelerinde TJK yani Türkiye Jokey Kulübü kurulunca at yetiştirmesinden Jokey yetiştirmesine kadar hizmet vermeye başlamış ve hala devam etmektedir.

1.Adım

Her ne kadar kolay bir iş gibi görünse de Jokey olmak için öncelik olarak 1,55 cm’den kısa olmalısınız. 1,30 cm’den de uzun olmalısınız. Bunun yanı sıra en fazla 45-50 kilo olmalısınız. En az ise 35 kilo olmalısınız. Bu durumlarda Jokeyler ne kadar hafif olurlarsa yarış atları çok daha hızlı gitmektedir. Bunun yanı sıra 8 senlik  okul eğitimi tamamlamış olmanız ve 17 yaşından gün almamış olmanız gerekmektedir. Şayet bu şartlar sizde uyuşuyor ise o zaman diğer adıma geçebilirsiniz.

2.Adım

Her sene Kasım aylarında Türkiye Jokey Kulübü İzmir, Ankara, Bursa, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Elazığ hipodromların eğitim merkezilerinde veliniz olmak şartıyla başvuru merkezine gitmeniz gerekmektedir. Merkeze geldikten sonra sizden bir başvuru formu doldurmanızı isteyecekler. Formu doldurduktan sonra vesikalık fotoğrafınız 1 adet, nüfus cüzdanı fotokopisi 1 adet, noter onaylı fotokopisi mezuniyet belgenizi vermeniz gerekiyor. 1 ay sonra sınavlar başlamaktadır. Sınavda iki aşama bulunmaktadır. Yazılı ve sözlü olmak şartıyla yazılı sınavdan en az 100 üzerinden 60 almanız gerekmektedir. Eğer başarılı olursanız sözlü sınava gireceksiniz. Burada başarılı olduğunuz zaman yeni yılın başında Ocak ayında eğitimlere katılmaya başlayacaksınız.

3.Adım

Jokey eğitimleri ilk olarak 2 sene sürmektedir. 2 senelik eğitiminizin sonunda başarılı olursanız Apranti denilen sertifika verilmektedir. Bu sertifika ile 100 yarış kazanmanız gerekiyor. Şayet başarılı olursanız Jokey unvanına sahip oluyorsunuz.

Biliyor musunuz?:Reklamlara bir kez tıkladığınızda tahminleri ücretsiz olarak paylaşmaya devam edebilmemiz için bize ufak bir katkı sağlayacaksınız.
Herkese Altılı Ajans olarak başarılar dileriz.
Tahminler yayınlandığında ücretsiz bildirim almak istiyorsanız sağ altta bulunan "ZİL" simgesine tıklayarak "BİLDİRİMLERİ AL" yazısına basabilirsiniz. Bu özellik için telefon veya bilgisayarınızda Google Chrome kullanmanızı öneriyoruz.
Web sitemize destek olmak için tahminleri arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Post Author: OK Editör