At Nasıl Bir Hayvandır?

Atlar insanlığın daha yeni ortaya çıktığı dönemden bu döneme kadar hep insanların yanında olmuş olan sadık bir hayvanlardır. Yüzyıllar önce ilk defa avlanan ve beslenme amaçlı kullanılan ve  ilerleyen zamanda araba çekme  için görevlendirilen  ve  eski zamanlar da tarım arazilerinin işlenmesinde ve yarış sporlarında kullanılmaktadır.

Son 5.000 sene boyunca at denilen hayvan evcilleştirildi ve insanlar tarafından tarım ve eğlence için kullanıldılar. Atlar sıcak kanlı ve vücudun saç ile kaplı olan hayvanlardır.

Bu kılların altında, atın iskeletinin 205 kemiğini desteklemeye yardımcı olan bir kas sistemidir. Pek çok farklı at türü ve cins varken, her atın benzer özellikleri vardır. Atın bu bölümlerini tanıyalım.

 Atın Bölümleri

At bir av hayvanı olduğu için, atın hayatta kalabilmesine yardım etmesi gereken bazı özellikler vardır. Öncelikle,  atın gözleri başının kenarındadır ve bu da etraflarında neredeyse tam bir daire görmelerini sağlar.Atların çıkarttığı seslerin  etrafında gizlenen bir yırtıcı hayvan olup olmadığını bilmelerini daha kolaylaştırır.

Başın kenarındaki gözlere de ek olarak, atların kulakları başlarının üstünde döner çünkü yakınlarda olabilecek herhangi bir tehlikeyi duymalarını daha kolaylaştırır.

Bir sesleri dinlemeye ek olarak, başın üstündeki kulakların atın başka bir at yada  hayvana karşı nasıl hissettiğini iletmesine yardımcı olur.

Atın tüm vücutlarının her tarafı saçlarla kaplı bir hayvandır. Kuyruklarında ve boyun kısımlarında atların daha uzun saçları vardır. Boynunda olan saçlara yele denir . Atlarda da aynı insanlar gibi saçı büyüyebilir.  İnsanların aksine, atın yeleğinde hiçbir sinir uçları yoktur. Bu nedenle yele çekilirse atın canını yakmazsınız.

 

Biliyor musunuz?:Reklamlara bir kez tıkladığınızda tahminleri ücretsiz olarak paylaşmaya devam edebilmemiz için bize ufak bir katkı sağlayacaksınız.
Herkese Altılı Ajans olarak başarılar dileriz.
Tahminler yayınlandığında ücretsiz bildirim almak istiyorsanız sağ altta bulunan "ZİL" simgesine tıklayarak "BİLDİRİMLERİ AL" yazısına basabilirsiniz. Bu özellik için telefon veya bilgisayarınızda Google Chrome kullanmanızı öneriyoruz.
Web sitemize destek olmak için tahminleri arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Post Author: OK Editör